ESPORT ADAPTAT
FCDEF

La Federació Catalana d’Esports de Persones amb Discapacitat Física (FCEDF) és una entitat privada d’utilitat pública i d’interès cívic i social que gaudeix de personalitat jurídica i capacitat d’obrar plenes per al compliment de les seves finalitats, les quals no són de caràcter lucratiu…

Va ser creada l’any 1969 de la mà de Joan Palau i Francàs, qui va fer possible que en un moment determinat a casa nostra i a tot l’estat, l’Esport de Persones amb discapacitat inicies la seva singladura, com a resposta a la necessitat d’un grup de persones per tal de poder practicar l’esport adaptat a llurs discapacitats de forma organitzada.

45è Aniversari FCEDF

La nostra entitat es va crear l’any 1969, fruit de la voluntat d’un grup de persones que volien practicar l’esport adaptat de forma organitzada. En aquest moment, l’entitat contemplava tots els tipus de discapacitat i es realitzaven totes les activitats des de la mateixa.

L’any 1990 es va disgregar l’entitat, passant a donar servei a les persones amb discapacitat física, únicament.

Durant aquesta etapa s’han viscut moments molt importants per a l’esport adaptat, com són els Jocs de Barcelona 1992, en què, per primera vegada, els nostres esportistes competirien a la mateixa seu que els esportistes olímpics i en els quals se li va donar una gran importància al nostre esport.

A partir d’aquí, s’ha anat professionalitzant cada vegada més, sent una de les pioneres pel que fa a nombre d’esportistes d’alt nivell.

2014.10.27-logo 45 anys fcedf

A dia d’avui, la nostra entitat és una de les majors entitats d’esport adaptat federat a nivell estatal.

En commemoració dels darrers 5 anys, el proper 4 de desembre de 2014 a la sala d’actes de l’INEFC de Barcelona es portarà a terme la celebració del 45è aniversari. Durant aquest acte es lliuraran premis i distincions a esportistes, entitats i col·laboradors en reconeixement  pel seu recorregut i/o aportació a l’esport adaptat.

Directiva

  • President: Josep Gimenez
  • Ricardo Moreno
  • Anna Fillat
  • Sergi Campos

Directiva

  • Mercedes Rios
  • Lidia Foix
  • Matilde Teruel
  • José Antonio Castilla
  • Jordi Torres

Representants Territorials

  • Lleida: Anna Fillat
  • Girona: Isidre Guix
  • Tarragona:
  • Catalunya Central: Gil Ariso
  • Assessor Integració: Josep Lluís Amador

Equip Professional

Gerència Silvana Pérez direccio@esportadaptat.cat
Coordinació i direcció tècnica Oriol Lozano direcciotecnica@esportadaptat.cat
Secretari Tècnic i escoles David Campón secretariatecnica@esportadaptat.cat

escoles@esportadaptat.cat

Direcció Hospi Sport Silvia Dalmau hospisport@esportadaptat.cat
Responsable Esdeveniments Promoció LLuís turró esdeveniments@esportadaptat.cat
Coordinador/a Girona Maria Saez girona@esportadaptat.cat
Coordinador/a Lleida Silvia Dalmau lleida@esportadaptat.cat
Coordinador/a Tarragona Laia Domingo tarragona@esportadaptat.cat
Comptabilitat Eloisa Valiente comptabilitat@esportadaptat.cat
HospiSport Barcelona i administració Lluís Turro barcelona@esportadaptat.cat

info@esportadaptat.cat

Transport Adaptat transport@esportadaptat.cat
Xofer Obdulio Villegas
Xofer Oscar Requena
Xofer Antonio Gonzalez

Responsable de Premsa: Ivan Vila ( premsa@esportadaptat.cat)

Tècnics i monitors

  • Adrià Garcia. Escoles d’Iniciació
  • Montse Valle. Hospisport Barcelona i natació
  • Sergi Grabulosa. Hospisport Barcelona
  • Silvia Dalmau. Hospisport LLeida